Badanie kamerą szybkoklatkową

RCC Nova oferuje wykonywanie badań za pomocą kamer szybkoklatkowych, zdolnych do rejestracji obrazu z prędkością od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy klatek na sekundę.

Wykorzystanie szybkich kamer umożliwia analizę ruchu w przestrzeni, dzięki czemu uzyskuje się informacje o przemieszczeniu, prędkości i przyspieszeniu badanego obiektu.

Dzięki nam już wiele firm usprawniło procesy produkcyjne wskutek wychwycenia nieprawidłowości działania maszyn niewidocznych gołym okiem, lub niemożliwych do zarejestrowania z wykorzystaniem tradycyjnych technik rejestracji obrazu.

Na czym polega badanie kamerą szybkoklatkową?

Profesjonalne wykonywanie badań kamerami szybkoklatkowymi najczęściej przeprowadzane jest w zakładach produkcyjnych, jednak często urządzenia te przydają się także w placówkach naukowych. Badanie polega na rejestracji danego procesu produkcyjnego. Najczęściej analizie poddaje się procesy trwające poniżej sekundy. Specjaliści z RCC Nova nagrają cały proces, a następnie udostępniają wideo i zdjęcia do ekspertyzy. 

Czytaj więcej

Do czego potrzebne jest badanie kamerą szybkoklatkową?

Część osób może zastanawiać się, czy wykorzystanie kamery szybkoklatkowej jest niezbędne, skoro procesy można użyć telefonów lub aparatów. Różnica pomiędzy urządzeniami polega na liczbie klatek na sekundę, jaką rejestruje dany przyrząd. Standardowe telefony komórkowe czy kamery nagrywają do sześćdziesięciu klatek na sekundę. Przeprowadzane badania kamerami szybkoklatkowymi umożliwiają filmowanie z prędkością do tysiąca razy większą. Dzięki temu na pojedynczym zdjęciu można utrwalić i przeanalizować sytuację, której standardowy aparat nawet nie wychwyci.

Przykładowe zastosowania i zrealizowane projekty:

  • Testy zderzeniowe pojazdu kolejowego
  • Testy zderzaka skrawającego
  • Testy poduszek powietrznych
  • Wykrywanie i analiza niesprawności na szybkich liniach produkcyjnych i pakujących
  • Analiza ruchu szybkich obiektów (np. pocisków)